Пуповинна кров: “інвестиція у майбутнє здоров’я родини” або “развод на дєнгі”

Давненько нічого не приходило на думку… І тут подруга підказала. Чергове запитання від друзів-колег, які готуються стати батьками само собою нагадало про “развод” для громадян країни, який активно нав’язується нам кріобанками пуповинної крові.

Аж руки зачесалися...

Ви (так-так, саме ви – розважливі батьки, грамотно підготовлені до пологів, обрали пологовий будинок/лікаря і, звичайно, піклуєтеся про щасливе та здорове майбутнє Вашої дитини) маєте унікальний шанс, коли у нашій бідній країні доступна технологія, практично з майбутнього… Під час пологів шляхом нехитрих маніпуляцій буде зібрано стовбурові клітини пуповинної крові… (Хто витримає 6 хв відео крові та органів, насолоджуйтесь: 

Ті стовбурові клітини такі молоді, здатні перетворитися практично на будь-яку тканину організму та полікувати таку кількість проблем зі здоров’ям і, навіть, найстрашніше – рак!!! І таких клітин не буде в організмі ніколи більше!!! Та ще й це власні клітини дитини!

Написала і в самої дух перехопило… як же ж це красиво! Це ж не питання! Якщо, можна щось таке зробити для свого чада, в один унікальний момент життя кровинушки, то… Розбиваємо скарбничку-порося та викладаємо  від 200 до 1000 євро за забір та процесинг (підготовка до заморожування) (в залежності від об’єму та часу оплати) та ще від 1500 євро за зберігання до 18 років. (Ціни доступні на сайтах клінік)

Що можна лікувати? Ой… Ну назвіть будь-яке захворювання… Діабет? Можна. Рак? Можна. ГРВІ? А от і ні )))) Дорогувато виходить.

А тепер по факту. Перше, що хотілося б обговорити. Є хвороби при яких стовбурові клітини (СК) крові (а чи б то СК пуповинної крові) використовуються 100%. Є ті, де цей метод є на етапі розробок, детального наукового вивчення, експерименту, можливо, якщо хтось має сміливість та можливість це зробити. А є “чушь собачья”.

Так от перші – це лейкемії (рак крові), лімфоми (рак лімфатичних вузлів) та ще парочка рідкісних пухлин (нейробластома, наприклад). Цукрові діабети, інфаркти, кісткові всякі проблеми, безпліддя та ще сила силенна хвороб, при яких рекламують застосування СК, наразі – скоріше фантазія. Це справа або виключно комерційна, або наукових досліджень. Красиво… Але скільки років, потрібно зберігати ті СК, аби вони вам знадобилися… Такі експериментальні методики, як правило, є 10-ю по порядку лікувальною методикою, або ж і 20-ю, а у 90 % пацієнтів можна використати більш ефективні та стандартизовані методики…

Тепер друге. Мова іде про аутологічні, тобто власні стовбурові клітини і от ми вже і маємо серйозне обмеження їх використання. Адже найчастіше СК потрібні для лікування лейкемій, а там мова іде не про власні СК – вони вже хворі. Мова іде про СК іншої людини, отже свої – можна розморозити і злити в унітаз… Власні СК також не можна використовувати при генетичних хворобах (клітини вже уражені цією ж хворобою).

Вірогідність використання власних СК пуповинної крові за різними оцінками складає від 1:400 до 1:200000 шансів. А проведений аналіз фармако-економічної ефективності каже – не доцільно!

Але от тут основний аргумент від гематолога… Я планую терапію пацієнту з лімфомою або лейкемією… Я буду проводити лікування пацієнтові, після якого в кістковому мозку не залишиться живих клітин. Відновити кровотворення дуже просто – переливши достатню кількість СК. Для дорослого хворого однієї дози СК пуповинної крові – малувато. Чи є впевненість у тому, що технологічно 18 чи більше років тому все було виконано правильно? Що ці клітини життєздатні. Чи візьметься лікар-гематолог проводити агресивну терапію, не маючи впевненості в тому, що потім витягне хворого з ускладнень? Відповідь, думаю, зрозуміла.

Чи справді СК вже ніколи не знайти у пацієнта? А от і ні!!! Легко… Хоч зараз.

Процедура отримання СК крові, як власних, так і від донора – реальна. Ми робимо це. Три центри в Україні, а в них - сумарно 4 відділення володіють даною методикою. А у розвинених країнах – майже кожна центральна районна лікарня може це робити. І вся унікальність втрачається. І ваша дитина зможе стати донором СК для свого брата/сестри, якщо не дай боже в цьому виникне потреба. Та й власні стовбурові клітини в неї можна добути і в 5, і в 50 років.

У світі використання власних СК пуповинної крові відомо лише до сотні випадків, це при тому, що банки величезні… Більшість із них стосуються діток з неврологічними вродженими хворобами. Певно, говорить про щось!

Радше в цивілізованій країні можна уявити іншу ситуацію… До майбутніх батьків надходить пропозиція від банку пуповинної крові виявити громадянську свідомість, часом підкріплена фінансовою допомогою родині, та пожертвувати пуповинну кров своєї дитини для потреб науки або порятунку життя хворим на лейкемії пацієнтам у різних куточках світу.

До речі, враховуючи те, що наші банки пуповинної крові не мають акредитації жодної з двох світових установ, які регулюють роботу з клітинами та тканинами: FACT та JACIE, СК пуповинної крові українських малюків світові не допоможуть…

Поки… а там віримо у краще!!! Технології розвиваються, величезні прориви в медицині відбуваються кожного року. Аутологічні СК – перспективний напрямок досліджень! ДОСЛІДЖЕНЬ… а за них не платять…

Сподіваюся, що через п’яток років переінакшу всі ці слова, але на разі – зберігання СК пуповинної крові радше “развод на дєнгі”, аніж “інвестиція у майбутнє здоров’я родини”!