А можна я вам подякую, а ви напишете, що мені не можна вакцинуватися від КОВІД?

Мотивації до написання посту - дві, викладені у фото. Це повідомлення від колишніх пацієнтів. Не єдині, на жаль.

 

Ключові питання:

1.     Чи можна мені робити вакцинацію? Хтось (часом сімейний лікар, часом хтось абсолютно не пов’язаний з медициною) сказав, що мені не можна/це призведе до рецидиву/я ж отримую хіміотерапію/інше лікування. Часом – ти що з ґлузду з’їхав таке з собою робити?!

2.     Якщо робити, то рекомендували не ХХХ, а ХХХ, бо при цій вакцині менше побічних явищ.

3.     А де можна купити сертифікат вакцинації? А можете написати таку довідку, щоб не платити за «ліповий» сертифікат?

 

Напрямок руху у відповіді на питання 3 відповідь стає очевидною при прочитанні написів на парканах.

 

Розбираємося з першим і другим. Текст для прочитання не простий – для любителів лаконічних висновків – починайте читати з абзацу: «В підсумку БУТИ чи НЕ БУТИ вакцинації…»

 

Для тих, хто любить довше, – кому довіряти? В умовах всесвітньої змови можете сказати, що фармацевтичним компаніям, уряду та сусідам довіряти не можна. Щодо сусідів – 100% погоджуюся). Якщо двом першим ви також не дуже вірите, то звертаємося до найнадійнішого джерела – міжнародних спеціалізованих лікарських експертних товариств.

Як на мене, то найбільш виважена, сучасна та професійна концепція викладена на сторінці ESMO це Єропейське товариство медичних онкологів. Посилання на сторінку буде нижче. Я в захваті від викладення інформації. А отже, все, що написано нижче – це творчий переклад/адаптація інформації з цієї сторінки.

Далі – до справи (і вже спираємося на думку ESMO).

 

Якщо ви/ваші близькі – колишній пацієнт онкологічної установи, наразі не отримуєте  жодної терапії, лікування завершено 3 місяці тому, хворіли на COVID-19 понад 3 місяці тому або взагалі не хворіли – ВАМ НА ВАКЦИНАЦІЮ! І не тільки від ковіду, але і від інших інфекційних захворювань. Вакцинуватися при першій можливості, враховуючи доступність вакцини.

 

Пацієнти, які хворіють на онкологічне захворювання.

Головна думка: пацієнти з онкологічними захворюваннями (до та під час проведення лікування) мають пріоритет у вакцинації проти COVID-19 (не зважаючи на вік та наявність інших захворювань). Отже, сам по собі діагноз злоякісного новоутворення – це привід вакцинуватися в перший черзі. Це пов’язано, що такі пацієнти мають вищий ризик інфікування вірусом SARS-CoV-2. Найбільший ризик мають пацієнти з гематологічними пухлинами, раком легені та розповсюдженою хворобою (метастази). Ризик померти від COVID-19 також вищий – в середньому на 26% у порівнянні з 2-3% у неонкологічних пацієнтів. Якщо захворіти, можна втратити час, важливий для лікування раку, що вплине на вірогідність одужання від раку.

БУДЬ-ЯКЕ ОНКОЛОГІЧНЕ ЗАХВОРЮВАННЯ на будь-якому етапі лікування (до/під час протипухлинного лікування/після його завершення) НЕ Є ПРОТИПОКАЗАННЯМ до вакцинації від COVID-19, а саме навпаки.

 

Безпека вакцинації під час хіміотерапії.

Тут 3 аспекти. 1. Чи не викликає вакцинація рецидиву. 2. Чи не збільшує побічні/явища або чи не знижує ефективність терапії пухлини. 3. Чи не погіршує протипухлинне лікування ефективність вакцинації.

1.     НЕМАЄ даних, що вакцинація від COVID-19 збільшує ризик РЕЦИДИВУ. Взагалі немає. Ані щодо вакцини проти COVID-19, ані щодо інших вакцин.

2.     Вакцинація не знижує ефективність протипухлинної терапії. НЕМАЄ даних, що розроблені на разі вакцини проти COVID-19, мають особливі побічні явища у пацієнтів з онкологічними захворюваннями. Але це питання потребує подальшого вивчення. Як і питання взаємодії  з різними протипухлинними препаратами. Ясності мало, обережність вітається. Проте вакцинацію не відміняє. Переваги переважають над ризиками.

3.     Відповідь на дану вакцину може бути гіршою, ніж у здорових пацієнтів (особливо при деяких видах терапії, наприклад при певних гематологічних захворюваннях). В цілому, попередні дослідження, наприклад, при вивченні інших вакцин з аналогічним механізмом дії говорять, що у більшості пацієнтів досягається задовільний рівень імунного захисту. Тут має бути зауваження, що історія з COVID-19 та вакцинації проти даної інфекції настільки коротка, що міцних даних ми не маємо.

 

В ідеалі, вакцинуватися слід ще до початку протипухлинної терапії. Якщо ні – прямо під час терапії. ТАК! Це можливо!

 

Враховуючи дані  щодо вакцинації від грипу (для COVID-19 таких переконливих даних поки не існує) – ефективність щеплення у пацієнтів з солідними пухлинами (наприклад, це рак нирки, легенів), які не отримують хіміотерапію, буде така само як у пересічного громадянина без пухлини. Так само все супер-пупер у тих пацієнтів, хто отримують анти-PD1 агенти (ніволумаб, пембролізумаб) – імунна відповідь буде схожою на таку у пацієнтів без онкологічного захворювання.

 

Пацієнти під час хіміотерапії, пацієнти з онкогематологічними захворюваннями – у менш виграшному становищі, проте все одно мають переваги від вакцинації.

 

В підсумку БУТИ чи НЕ БУТИ вакцинації у онкологічних пацієнтів – я би дала таку відповідь.

 

Ви колишній пацієнт (особливо понад 3 міс після завершення терапії, понад 3 місяці від перенесеної інфекції COVID-19) – бути.

 

Вам планується проведення протипухлинного лікування і є час (близько 1,5 міс до початку хіміотерапії (інші види лікування враховуються в меншій мірі) – бути.

 

Ви лікуєтеся, проте не отримуєте хіміотерапії, єдиний препарат – пембролізумаб (ніволумаб або інший з цієї групи – в дужках, бо офіційно на день публікації не доступні) – бути.

 

Ви отримуєте хіміотерапію або іншу системну терапію пухлини – індивідуальний підхід, який враховує тип пухлини, тип терапії, етап лікування, очікувані ефекти від терапії (тут ремарка – є абсолютно невиліковні пацієнти, для яких питання вакцинації не є актуальним. На жаль так теж буває), супутні захворювання, супутні препарати, алергологічний анамнез.  

 

Дещо окремо стоять пацієнти після алогенної трансплантації кісткового мозку (можуть отримувати імуносупресивну терапію (тобто ліки, які пригнічують імунну систему) понад 6 місяців. Також є пацієнти, які тривалий час (роками) отримують лікування онкологічного захворювання (часто це напрямок онкогематології). Тут також індивідуальний підхід.

 

Яка вакцина – на разі не існує даних про переваги тієї або іншої вакцини взагалі, а тим паче у наших пацієнтів.

 

Протипоказання.

Єдине абсолютне протипоказання – тяжка алергічна реакція на першу дозу або компоненти вакцини. Але завжди існує але) Можна вибрати іншу вакцину, в якій такого компоненту не буде.

Решта – умовна історія. Якщо були алергічні реакції на інші вакцини, біологічні препарати – медичний персонал має бути готовим до ускладнень. Тяжка інфекція на сьогодні – відкладаємо вакцинацію до одужання. Ну і все! Решта – не аргумент.

 

Само собою, маски та дистанцію ніхто не відміняв.

Вакцинація – не 100% гарантія щастя.

Медичний персонал також має вакцинуватися, як і ваші близькі особи.

Після другої дози рівень імунної відповіді стає вищим, ніж після першої, - це до того, що слід зробити повний цикл вакцинації.

 

Думки на папері. Виключно мій погляд.

Якщо вибір вакцин є, а ви любите подорожувати, то вибирайте вакцини, які дозволені для в’їзду у країни, до яких ви потенційно можете поїхати.

Чим більше вакцинуємося, тим швидше знайдуться відповіді на пітання.

 

 

 

Рекомендації до читання/слухання:

 

Найпотужніше джерело, втім англомовне. Вичерпно/найбільш доказово/збалансовано/від найкращих експертів сьогодення від онкології https://www.esmo.org/covid-19-and-cancer/covid-19-vaccination

 

Думка Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики (НТГЕІ) Україна https://phc.org.ua/sites/default/files/users/user90/2021.06.14_Pozytsia_NTGEI_31.05.2021.pdf

 

Офіційна позиція МОЗ України https://moz.gov.ua/article/news/vakcinacija-vid-covid-19-mozhe-buti-protipokazana-timchasovo-abo-vzagali-lishe-u-vikljuchnih-vipadkah---roz%e2%80%99jasnennja-moz-ukraini

 

Інструкції до препаратів – відповідно

 

 

Для тих, хто любить посміятися та гарячу дискусію в коментарях - MED GOblin

 

Міцного здоров'я та поміркованих рішень!

Write a comment

Comments: 2
  • #1

    Надія (Friday, 19 November 2021 23:13)

    Доброго дня, лікарю! У мене ревматоі'дний артрит, коксоартроз, цукровий діабет Іі типу, кардіосклероз, гіпертонія з перенесеним кризом. Приймаю на постійній основі метформін 1000, преднізалон 20мг, ко-пренесса та інших купа ліків. Зараз загострення ревматоі'дного артриту. Чи можна мені вакцинуватися, якщо навіть у інструкціі' до преднізалону написано, що живі вакцини протипоказані, а неживі неефективні?

  • #2

    Для Надії (коментар №1) (Saturday, 20 November 2021 22:50)

    Давайте по-порядку.
    1. ревматоі'дний артрит, коксоартроз, цукровий діабет Іі типу, кардіосклероз, гіпертонія з перенесеним кризом - жодне з цих захворювань не єпротипоказанням, а скоріше відносять вас до групи високого ризику, що означає: вакцинація потрібна, як тільки стає доступною (якомога швидше)
    2. метформін 1000, ко-пренесса, інші - не мають впливу на ефективність вакцини
    3. Зараз загострення ревматоі'дного артриту - в інструкції до всії вакцин в тому або іншому формулюванні вказано: єдине протипоказання абсолютне - тяжка реакція на будь-який компонент даної вакцини; відносні протипоказання (точніше показання, що відтерміновують вакцинацію) - тяжкі інфекції. Якщо загострення зараз дуже виражене - можна відкласти вакцинацію до часу, коли стан поліпшиться (думаю, що на преднізолоні це вже сталося). Якщо симптоми не дуже виражені - вакцинуйтеся.
    4. Преднізолон у дозі 20 мг - теоретично може впливати на вироблення антитіл (як відповідь на вакцину), тобто дещо знизити ефективність. І тут питання - скільки днів вам його приймати ? Якщо це питання двох тижнів - як раз встигнете записатися на вакцинацію, трохі зменшаться симптоми. Якщо довше - повертаємося до ризиків. Наприклад, якщо вам найближчим часом часто ходити до лікарні, то ліпше вакцинуватися одразу (лікарня - місце підвищеного ризику інфікування)
    5. Якщо ви приймаєте преднізолон у дози 20 мг понад 4 тижні - вам потрібна профілактика інфекцій, будь-ласка, обговоріть це з вашим лікарем.