Чим підтримати печінку (нирки, серце, штанці)?

Питання №2 за частотою. Ласкаво прошу у 21 сторіччя та епоху доказової медицини! В цей час кожне медичне рішення має бути засноване на існуючих стандартах та клінічних рекомендаціях, результатах клінічних досліджень, а кожен препарат – призначатися відповідно до інструкції та після оцінки співвідношення користі та ризиків, а також доцільності витрат на терапію.

 

Спочатку розглянемо проблему та причинно-наслідкові зв’язки.

 

Хіміопрепарати мають загальні токсичні впливи, обумовлені порушенням поділу клітин. Про них ішлося раніше. Проте частина препаратів може викликати специфічні ураження внутрішніх органів. Так, вінкристин та цитарабін можуть викликати нейропатію, цисплатин – ураження нирок та зниження слуху, всі антрацикліни, а найбільше доксорубіцин – ураження серця (токсична кардіоміопатія), гемцитабін, оксаліплатин та все той же доксорубіцин – печінки (токсичний гепатит), блеоміцин – певмоніт (варіант запалення легенів) і тому подібне. Це загальновідомі та досить непогано вивчені факти. З цього висновок ПЕРШИЙ. Якщо препарат (наприклад, вінкристин) не викликає токсичного гепатиту, чи треба призначати його профілактику?

 

Далі відкриваємо інструкцію до препарату і вивчаємо ускладнення та правила застосування. Про те, що необхідно вводити протиблювотні майже завжди написано; про те, що слід наводнювати перед введенням окремих препаратів – написано, а от про підтримку печінки – не написано… Висновок ДРУГИЙ: рекомендації виробників багатьох препаратів не передбачають профілактики токсичних уражень печінки у пацієнтів з відсутнім пошкодженням функції цього органу.

 

Тепер звертаємось до клінічних рекомендацій… І знову європейські та американські світила, які являються законодавцями у лікуванні злоякісних пухлин, замовчують факт необхідності підтримання печінки. Ці ж контори видають настанови, які регламентують профілактику та лікування ускладнень хіміотерапії (ХТ)… Фантастика! І тут тиша… Висновок ТРЕТІЙ: сучасні та серйозні клінічні рекомендації не пропонують профілактику уражень печінки у пацієнтів під час більшості курсів ХТ.

 

Якщо вивчити перелік засобів, які колеги використовують для підтримки різних органів – пальму першості посядуть хофітол та енерлів. Знайдіть в інструкції щось про профілактику ускладнень ХТ! Та й до речі, це ліки з сумнівною (точніше відсутньою) доказовою базою навіть при тих показаннях, які внесені в інструкцію. Для підтримки серця фігурують: предуктал та тіотриазолін. Та сама історія. Висновок ЧЕТВЕРТИЙ: не варто застосовувати препарати з відсутністю показань та доказової бази.

 

Трохи про ціну: Хофітол 1 місяць терапії 165 грн, енерлів – 200 грн, предуктал – 170 грн, тіотриазолін можна ще й в/м поколоти за 220 грн, а потім ще догнатися таблеточками 160 грн. Трохи набігло. Думаю, ви самі знаєте як витратити ці гроші краще.

 

Тепер УВАГА. Мова йшла про молодих та здорових пацієнтів. Оцінка стану різних органів та систем – запорука ефективного та нетоксичного лікування. Навіть здоровий на вигляд пацієнт, який ніколи до того не хворів, може здивувати результатом. У випадку коли будуть виявлені порушення в роботі якогось органу, це потребуватиме додаткової консультації відповідного спеціаліста та профілактики. Тільки препарат буде інший, не з тих, що перераховані вище.

 

І знову УВАГА. Якщо ускладнення все ж відбулося, ми розглядаємо корекцію дози препарату (це вказано у настановах, певно найкращі з яких – це британські NICE, де при кожному курсі ХТ чітко вказані дії з корекції наступного курсу терапії) та призначаємо супровідну терапію відповідно до настанов та інструкцій до препаратів.

 

P.S. За біохімічним аналізом крові з печінковими показниками часом можна вичислити пацієнтів, які піддаються токсичним впливам. Серед них алкоголь і всілякі народні засоби. Коментарі з приводу алкоголю зайві, це стосується тих, хто захоплюється серйозно. А от про народні чудо-трави та гриби треба детальніше. Отримував хлопчина курс ХТ, який жодним чином не мав вплинути на функцію печінки, а печінкові показники весь час були трохи вище норми. Алкогольний анамнез не обтяжений, повірила. А при запитанні чи не вживає він одночасно з хіміопрепаратами чагу, чистотіл, гриб веселку, омелу або щось на кшталт божився, проте невпевнено… Сумніви лишилися… При подальшому допиті було виявлено розбіжності у показаннях і зрештою клієнт зізнався: чистотіл. Токсичний гепатит був швидко вилікуваний при відміні чудо-препарату і ми блискуче завершили усі 6 курсів ХТ.

 

 

Особисто я не бачила, але старші колеги розповідають про дуже тяжкі гепатити на фоні прийому трав та грибів. Чи варто?

Фото - Олександр Стаховський
Фото - Олександр Стаховський

Write a comment

Comments: 0