Мене від вас нудить або Чому мене нудить та як з цим боротися під час лікування онкологічного захворювання

Нудота під час хіміотерапії – чи не найчастіше ускладнення. Цікаво, що лікарі та пацієнти абсолютно по-різному оцінюють значення нудоти. Для частини лікарів менш значущим побічним явищем, ніж нудота, може бути лише випадіння волосся чи слабкість. А от для пацієнтів як раз ці ускладнення і мають особливе значення. А ще існує думка, що хіміотерапія обов’язково має впливати на стан пацієнта. Отже, нудить, то й так має бути. Але ж погане самопочуття – зовсім не те, що має асоціюватися з процесом лікування/одужання. Це фактор, що впливає на ставлення до терапії, якість життя та настрій пацієнта. Часом нудота може призвести до дуже значного погіршення фізичного стану.

Ще у далекому 1997 році французськими вченими було опубліковане дослідження, в якому представлені дані, як пацієнти та лікарі оцінюють ускладнення ХТ. Найчастішими ускладненнями у пацієнток з раком грудної залози, яким самі пацієнтки надавали значення, були випадіння волосся та нудота. Майже 80% пацієнток повідомили про ці ускладнення, але лікарі помітили їх лише у 40 та 30% випадків відповідно. Тобто в 2-2,5 рази рідше.

Чому так? Замахнулася написати, що ці ускладнення впливають на психологічний стан, але не впливають на здоров’я пацієнта. Але це ствердження вірне лише для випадіння волосся. А от нудота впливає. Розбираємося чому, яким чином та що з тим робити.

Що таке нудота? Пацієнти описують цей стан дуже по-різному і не завжди словом “нудота” – мутить, погано, неприємні відчуття, втрата апетиту, токсикоз, як отруєння… Вікіпедія каже, що “Нудота (лат. nauseam) — суб'єктивне обтяжливе відчуття в підложечній області та глотці, нерідко передує блюванню”.

Причин виникнення нудоти під час хіміотерапії може бути сотня. Зокрема, харчове отруєння ніхто не відміняв… А ще закреп, ураження шлунково-кишкового тракту або головного мозку пухлиною. А ще така фантастична штука як нудота внаслідок її очікування після попередніх епізодів нудота та блювоти. Тобто, умовний рефлекс: бачу лікарню, відчуваю запах – зараз виникне нудота, як і минулого разу. І виникає! Власна фантазія – страшна штука!

Але, якщо казати про нудоту, зумовлену хіміотерапією, то вона виникає внаслідок двох основних причин. Введення хіміопрепаратів викликає подразнення рецепторів у деяких зонах головного мозку, які відповідають за нудоту. Або ж ці самі препарати викликають подразнення рецепторів стравоходу. Результат – один і той самий. Приблизно так само спрацьовує механізм розвитку нудоти під час променевої терапії: опромінення головного мозку та області живота можуть спровокувати нудоту.

Чи виникне нудота буде залежати від багатьох факторів. Провідний – клас препаратів, які ви отримуєте. Є таке цікаве слово – “еметогенність” – здатність препарату викликати нудоту. Є високоеметогенні препарати – вони викликатимуть появу цього ускладнення у багатьох пацієнтів, середньо- та низькоеметогенні – значення відповідне. Доза – чим більше тим сильніша нудота. Шлях введення – в/в шлях асоціюється з нудотою частіше, ніж таблетований. Інші препарати, щільність курсів (чим частіше, тим більше нудить), вік (до 50 років нудить сильніше), стать (дівчаткам не везе), емоційна нестабільність – тривога. Ну і індивідуальні особливості. Просто є ті пацієнти, яких нудить сильніше і нічого тут не поробиш. При променевій терапії доза також має значення (чим вона більша, тим більша вірогідність виникнення нудоти). Одночасне проведення ХТ та променевої терапії – вірогідніше викликатиме нудоту.

В залежності від цих факторів буде обиратися профілактика або терапія нудоти. І тут важливо запам’ятати кілька речей. 1. Ваше налаштування грає визначну роль. “Я самая обаятєльная и прівлєкатєльная” – перефразувати в “Я чудово сприймаю ХТ і уникну нудоти”. 2. Якщо ви знаєте, що вас нудить частенько навіть без ХТ, попередьте про це свого лікаря. 3. Нудота – це не те, як має бути. З нею треба боротися! 3. Про ваші страхи та проблеми слід говорити з лікарем. Обов’язково.

 

Коли? Нудота може виникнути під час ХТ або протягом 24 годин після введення препаратів (5-6 год, наприклад) (гостра нудота), протягом 2-3 (до 10) днів після курсу (відстрокована). А ще буває рефрактерна нудота. Ми лікуємо, попереджаємо, фантазуємо… але все дарма, не допомагає. А ще та сама “очікувана” або “передбачувана” нудота (очікування ХТ приводить до виникнення нудоти).

Препарати, які зупиняють рзвиток нудоти, називаються антиеметики (emesis – нудота, anti – проти, тобто протиблювотні). Вони поділяються на декілька груп. Найчастіше використовуються препарати антагоністів серотонінових рецепторів (рецептор 5-HT3), вони закінчуються на -сетрон (ондансетрон, тропісетрон). Антагоністи NK-1 рецептрів. Вони досить дорогі і використовуються разом з першою групою препаратів. Це апрепітант (еменд). Кортикостероїдні гормони, мало зрозуміло яким чином вони допомагають, але допомагають (дексаметазон). Антагоністи допаміну – це старий добрий церукал (метоклопрамід). Анксіолітики (така собі назва групи препаратів) – типу  лоразепаму, гідазепаму.  Ліки, які знижують секрецію шлункового соку, – антациди (лікування виразки шлунку) – фамотидин. Ну і трохи про каннабіоїди. Як співає чудовий гурт “От вінта”: “Посадила баба, посадила баба конопель… Конопель-пель-пель-пель-пель-пель…” Хоча легалайз нам не світить ще багато років, а медичні препарати каннабіоїдів не з’являться стільки ж часу, світовою спільнотою вже давно у наукових дослідженнях доведено кілька позитивних ефектів цієї групи “препаратів”. Серед них антиеметичний, знеболюючий та загальнотонізуючий. Натяк зрозуміли, на цьому про цю групу лікарських засобів усе! Побічні ефекти у них також є.

У нас доступні в/в (в/м) та таблетовані форми препаратів. У розвинених країнах доступні ще й суппозиторії (свічки), пластирі, таблетки “під язик”. Якщо антиеметичні препарати приймаються згідно інструкції, не має значення в якій формі ви їх отримуєте (в/в або таблетовано). Це є абсолютною істиною. Єдине, при блюванні ці препарати точно мають бути в/в або в/м.

 

А тепер яким чином ми міркуємо, обираючи антиеметичну терапію.

·      Оцінюємо фізичний та психічний стан хворого, розташування вогнищ (головний мозок, вестибулярний апарат, кишечник), супутні проблеми (закреп, порушення роботи шлунково-кишкового тракту, порушення вмісту електролітів у крові, роботу нирок, ознаки нейротоксичності – токсичне ураження нервової системи хіміопрепаратами і тому подібне). Насправді, це справа 10 хв

·      Визначаємося з тим, на скільки сильно препарати викликатимуть нудоту та підібрати відповідні препарати. “Еметогенність” (“нудотний” потенціал) кожного препарату в різних дозах можна знайти в інтернеті або інструкції до препарату.

·      Терапія, точніше профілактика, призначається до введення ліків, а потім, за потреби,  за схемою протягом декількох днів. Так довго, як в цьому є потреба. Тобто, не тоді, коли нудота/блювота вже виникла, а за годинником.

 

Схеми протиблювотної терапії є різні. Нижче наведено такі, що найчастіше застосовується у нас (доступні на ринку).

 

Очікуємо високий ризик нудоти.

Перший день курсу терапії: апрепітант (еменд) 125 мг (табл) + ондансетрон 8-16 мг в/в або 16-24 мг табл + дексаметазон 12 мг (в/в або табл)

2-4 дні курсу терапії: апрепітант 80 мг табл 2-3 день + дексаметазон 8 мг в/в або табл 2-4 день

Очікуємо середній ризик нудоти.

Перший день курсу терапії: ондансетрон 8-16 мг в/в або 16-24 мг табл + дексаметазон 12 мг (в/в або табл). Апрепітант (еменд) 125 мг (табл) можна додати, а можна і без нього.

2-3 дні курсу терапії: дексаметазон 8 мг в/в або табл 2-4 день або ондансетрон (без дексаметазону) 8-16 мг в/в або в табл. Якщо апрепітант був у 1-й день, продовжуємо його один (80 мг) або з дексаметазоном 8 мг

Очікуємо низький ризик нудоти.

Дексаметазон 8-12 мг в/в або в табл або метоклопрамід 10-20 мг в/в або в табл або ондансетрон 8-16 мг табл

Очікуємо мінімальний ризик нудоти. То й не треба нічого

Якщо хіміотерапія таблетована, то ризик нудоти визначається так само (за табличкою або інструкцією). Профілактика нудоти при високому та середньому ризику – ондансетрон 8-16 мг в табл. При низькому та мінімальному - ондансетрон 8-16 мг в табл або метоклопрамід 10-20 мг в табл.

 

Якщо, не зважаючи на наші старання, нудота та блювота все ж сталися, ми можемо збільшувати дозу препаратів та додавати ще один препарат з іншої групи.

Якщо маємо справу з “очікуваною” нудотою, тут справа лише у профілактиці і вся вона скерована на роботу з головою. Про методики нижче, а серед ліків слід додати анксіолітики (лоразепам).

 

Не медичні засоби. А от тут, як кажуть, “на війні всі засоби гарні”. Арт- або музична терапія, аккупунктура, фізичні вправи, йога, медитація, релаксація, прогулянки і все інше, що допомагає.

Дуже важливо пам’ятати, що зневоднення, іде рука в руку з нудотою. Пийте більше!!! Це дуже позитивно впливає на стан здоров’я в цілому, не кажучи про вірогідність нудоти.  Споживайте продукти, які легко перетравлюються (тости, каші). Спробуйте кислуваті продукти (лимон, мариновані продукти). Їсти маленькими порціями 5-6 разів на день замість 3 великих порцій. Споживайте більше рідкої або меленої їжі. Їжте, навіть якщо не хочете, адже у багатьох людей нудота посилюється на «голодний шлунок». Не примушуйте себе їсти продукти, які Вам дуже не подобаються. Не їжте надто холодні та надто гарячі продукти. З’їжте тост на ніч, щоб не прокинутися з нудотою. Споживайте більше рідини. Уникайте споживання сухих продуктів (хлібці, пластівці). Відпочивайте після їди. Носіть зручний одяг, що не здавлює черевну порожнину, шию. Уникайте їжі, що має сильний запах. Провітрюйте приміщення, в якому знаходитеся, щоб зменшити інтенсивність запахів. Записуйте час, коли виникає нудота, та з якими подіями це зв’язано. Це допоможе спланувати її попередження. Жирна, жарена їжа, чіпси і подібна їжа посилять вірогідність нудота. Морозиво, льодові чіпси (кубики) можуть врятувати ситуацію.

Якщо ви втрачаєте вагу, не можете приймати таблетки, не можете випити більше 4 чашок рідини на добу, а сеча має дуже насичений колір, вам точно пора за медичною допомогою!

Ще одненьке зауваження. Якщо прийняли таблетки і сталася блювота, слід оцінити, чи не виблювали ви їх. Якщо так, їх слід прийняти ще раз. Якщо таблетки вже не “цілі” (частково всмокталися), треба обговорити ситуацію з лікарем – ви не отримали повноцінне дозування.

Блювота під час лікування онкологічного захворювання може слідувати за нудотою. Не намагайтеся їсти до припинення блювоти. Як тільки припинилася блювота пийте рідину невеликими ковтками, як воду, так і спеціальні сольові розчини. Після припинення блювоти, коли ви зрозуміли, що можете без проблем пити рідину переходьте на споживання рідкої легко засвоюваної їжі (супи, каші). Їжте 5-6 маленьких порцій замість 3 великих на день. Запитайте у лікаря про препарати, які можуть допомогти припинити блювоту. Попередження нудоти може попередити блювоту. Обов’язково зв’яжіться з Вашим лікарем, якщо блювота триває понад 2 дні.

 

Кілька проблем, які також можуть супроводжувати нудоту, це втрата апетиту, зміни смаку та  запаху, закреп, сухість ротової порожнини. Тут правила схожі.

 

Втрата апетиту. Це стан, коли Ви не хочете їсти або можете з’їсти меншу кількість їди. Це може відбуватися 1-2 дні або весь час лікування.

Що робити? Їсти маленькими порціями 5-6 разів на день замість 3 великих порцій. Споживайте більше рідкої або меленої їжі. Зробіть бутерброди або іншу швидко приготовану їжу, щоб вона була готова у той момент, коли Ви захочете їсти. Збільшіть калорійність їжі підсолодивши її та вміст білків, наприклад замінивши воду споживанням молока. Змініть форму їжі (сік замість яблука, суп-пюре замість звичайного супу, фрикадельки замість шматку м’яса). Їжте більшу порцію, коли почуваєтеся краще. Споживайте менше рідини під час їжі, щоб уникнути відчуття переповнення шлунку. Їжте у приємній компанії. Спілкуйтеся з психологом, соціальним працівником або іншою особою, яка може допомогти Вам боротися зі страхом, депресією або іншими станами, які впливають на Ваш апетит.

Зміни смаку або запаху. Деякі продукти можуть змінити свій смак або запах під час лікування. Найчастіше таке відбувається з м’ясом та водою.

Що робити? Обирайте продукти, які мають приємні смакові властивості для Вас. Їжте мариновані продукти замість свіжих – вони можуть мати приємніший смак для Вас. Їжте кислі продукті, наприклад лимон та томати. Проте будьте з ними обережні якщо маєте біль у горлі та проблеми зі шлунком. Якщо продукти мають неприємний кислий присмак, підсолодіть їх. Додавайте спеції та соуси до продуктів харчування, вони можуть змінити неприємні смакові відчуття. Уникайте продуктів, що мають для Вас неприємний запах. Накривайте продукти, що зберігаються. Використовуйте витяжку під час приготування їжі, провітрюйте приміщення. Закривайте двері до кухні під час приготування. Пийте напої через трубочку. Їжте пластиковими столовими приладами, якщо маєте металевий присмак у роті. Слідкуйте за чистотою ротової порожнини, використовуйте ополіскувачі для порожнини рота. Відвідайте стоматолога.

Закрепи. Це стан коли кишечник має меншу кількість та інтенсивність рухів, що призводить до складностей з дефекацією, калові маси стають сухими.

Що робити? Вживайте більше масла, рідини, їжі багатої клітковиною (овочі та фрукти, особливо бобові, зернові продукти). Вживайте гарячі напої, в тому числі одразу після споживання їжі. Підвищуйте фізичну активність (прогулянки, гімнастика). Порадьтеся з лікарем щодо призначення різних медичних засобів (послаблюючі препарати, лактулоза, мікро-клізми). Обов’язково повідомте лікаря, якщо Ви не мали дефекації понад 2 дні.

 

Отже, враховуючи, що лікування має бути максимально комфортним для пацієнта, ми  маємо боротися з усіма побічними явищами. Нудота – часто недооцінювана проблема, яка сильно впливає на емоційний та фізичний стан. У боротьбі та профілактиці застосовуються медикаментозні та немедикаментозні засоби і для кожного пацієнта можна підібрати свою схему протиблювотної терапії. Точно можна!

Write a comment

Comments: 0